Rodinný dům mezi železnicí a loukou

Studie: 2014 
Lokalita: okres Ústí nad Orlicí, Česká republika
Zastavěná plocha: 150 m2
Užitná plocha: 167 m2

Objemový faktor tvaru budovy A/V: -
Měrná potřeba tepla na vytápění dle PHPP: - kWh/(m2.rok)

Vytápění: Teplovzdušné vytápění, dotápěno el. přímotopi a krbem
Rekuperace: ANO

<--break->Pozemek:
Dům bude stát na okraji vesnice kousek od Vysokého Mýta. Pozemek přímo navazuje na nádherné prostředí luk opticky ukončených stromořadím a remízky podél divoce meandrující říčky Loučná. 300m severně od domu vede železniční koridor 010.

Zadání:
Zadáním bylo navrhnout dům pro dvě osoby s možností přespávání návštěv a s rezervou pro vybudování vejminku rodičů. Místní regulativy rovněž předepisují sedlovou střechu a celkově venkovský charakter objektu.

Koncept:
Dům je rozdělen zapuštěným vstupem s parkovacím stáním a pergolou na hlavní obytný objekt a dílnu / vejminek. Severní fasáda se uzavírá směrem od ulice a vzdálené železniční tratě. Jižní fasáda je naopak otevřena ke krásným výhledům do krajiny a současně se uzavírá pohledům od sousedního domu. Uzavřená terase je se zahradou propojena molem vykonzolovaným nad malé zahradní jezírko. Půda je nevytápěná a samostatně přístupná po venkovním schodišti. Interiér obytného prostoru je koncipován na míru.

Konstrukce:
Jedná se o masivní stěnový systém ze skořepinových tvárnic. Střecha je vynesena dřevěnými příhradovými vazníky. Tepelně izolační obálka je tvořena lehkou interiérovou vestavbou s větranou mezerou.